Despre exprimarea modului imperativ vom vorbi în cele ce urmează și despre greșelile care apar în ceea ce-l privește. Mai cu seamă, diferența de exprimare între afirmativ și negativ (singular).

În limba română, exprimarea imperativului are reguli bine stabilite, atunci când vorbim despre forma negativă:  la singular, aceasta se formează din adverbul de negație “nu” +  forma de infinitiv a verbului. Acesta este și motivul pentru care anumite greșeli reușesc să se strecoare;

de la verbul “a face”:

  • formă afirmativă: fă!
  • formă negativă: nu face!

 

de la verbul “a duce”

  • afirmativ: du!
  • negativ: nu duce!

 

de la “a zice”:

  • afirmativ: zi!
  • negativ: nu zice!

 

de la “a lua”:

  • afirmativ:  ia!
  • negativ: nu lua!

 

pentru verbul “a fi”:

  • afirmativ: fii! (întotdeauna cu doi “i”)
  • negativ: nu fi (cu un singur “i”, deoarece așa arată verbul și la infinitiv)

 

etc..

Astfel că, forme precum:  nu fă, nu du, nu zi, nu fii sunt incorecte și trebuie evitate. Ținem minte că forma de negativ a imperativului are o regulă unică de formare (“nu” +  infinitiv), fapt pentru care cele două pot fi diferite.

 

 

Link către canalul nostru de YouTube:

Dă-ne un like pe FACEBOOK(click) :)!

 

Vezi și:

Rezumatul

Subiectul: Quiz online

 

Please Login to Comment.