Da, este vorba despre acest verb: „a apărea”! Astăzi vorbim despre conjugarea verbului la modul indicativ, timpul viitor (cunoscut și ca „viitor I”). Cum este corect: „va apare” sau „va apărea”?

 

 

Ca să fim întotdeauna siguri de forma corectă, trebuie să ne amintim cum se formează viitorul: din verbul auxiliar „a voi” (formele: voi, vei, va, vom, veți, vor) + forma de infinitv a verbului de conjugat!

Acum e mai simplu, nu? Tot ce trebuie să facem este să utilizăm forma corectă de infinitiv! Pentru a fi 100% siguri, vom recurge la Dicționarul Ortografic, Ortoepic și Morfologic al Limbii Române (ediția din 2005):

 

apăreá (a ~) vb.ind. prez. 1 sg. și 3 pl. apár, 2 sg. apári, 1 pl. apărém, viit. 3 sg. va apăreá; conj. prez. 3 să apáră; cond. prez. 3 ar apăreá; ger. apărấnd; part. apărút

 

 

 

Acum haideți să vedem cum arată acest verb conjugat la modul indicativ, timpul viitor:

 

eu voi apărea

tu vei apărea

el / ea va apărea

noi vom apărea

voi veți apărea

ei / ele vor apărea

 

Dacă respectăm aceste reguli, nu vom mai avea probleme în privința verbelor la viitor!

 

Haideți să revedem și o definiție a verbului, extrasă din Dicționarul Explicativ al Limbii Române:

 

APĂREÁ, apár, vb. II. Intranz. 1. A se arăta în fața cuiva, a deveni vizibil cuiva, a se ivi; a lua naștere. ♦ A se arăta (cuiva) sub o anumită înfățișare, a lua (pentru cineva) un anumit aspect. 2. (Despre publicații) A ieși de sub tipar. [Var.apáre vb. III] – Din lat. apparere (după părea).

În concluzie,

Corect: voi / vei / va / vom / veți / vor apărea

Greșit: voi / vei / va / vom / veți / vor apare

 

 

Link către canalul nostru de YouTube:

Dă-ne un like pe FACEBOOK(click) :)!

Follow pe Instagram instagram vox valachorum

Manualul digital Vox Valachorum: aici

 

Vezi și:

 

„Almanahuri” sau „almanahe”? Cum este la plural?

Lista operelor (și a autorilor) pentru Bacalaureat 2021 conform programei

„Portofele” sau „portofeluri”? Care este forma corectă de plural?

„Portofele” sau „portofeluri”? Care este forma corectă de plural?

Please Login to Comment.